9 December 2020

0
173

England – Championship

Preston North End 19 : 00 Middlesbrough
Barnsley 19 : 45 Wycombe Wanderers
Brentford 19 : 45 Derby County
Bristol City 19 : 45 Blackburn Rovers
Norwich City 19 : 45 Nottingham Forest
Reading 19 : 45 Birmingham City

Europe – UEFA Champions League

Ajax 17 : 55 Atalanta
Midtjylland 17 : 55 Liverpool
Bayern Munich 20 : 00 Lokomotiv Moscow
Salzburg 20 : 00 Atletico Madrid
Real Madrid 20 : 00 Borussia M’gladbach
Internazionale 20 : 00 Shakhtar Donetsk
Manchester City 20 : 00 Olympique Marseille
Olympiakos Piraeus 20 : 00 Porto

Africa – COSAFA U20 Championship

Zambia U20 13 : 30 Malawi U20
Namibia U20 13 : 30 Comoros U20

Albania – Superliga

Bylis 12 : 45 Kukësi
Kastrioti Krujë 12 : 45 Vllaznia Shkodër
Laçi 12 : 45 Tirana
Apolonia Fier 12 : 45 Skënderbeu Korçë
Partizani Tirana 15 : 45 Teuta Durrës

Albania – 1st Division

Besëlidhja Lezhë 12 : 30 Erzeni Shijak
Burreli 12 : 30 Korabi Peshkopi
Vora 12 : 30 Oriku
Lushnja 12 : 30 Pogradeci
Tomori Berat 12 : 30 Turbina Cërrik
Elbasani 12 : 30 Flamurtari
Egnatia Rrogozhinë CANC Luftëtari Gjirokastër

Andorra – 1a Divisió

Atlètic Club d’Escaldes 19 : 30 UE Santa Coloma

Argentina – Torneo Federal A

Lower Table Round

Sportivo Peñarol Sportivo Desamparados
Cipolletti Circulo Deportivo
Sol de Mayo Deportivo Camioneros
Sportivo Belgrano Defensores Belgrano VR
Juventud Unida G. Unión Sunchales

Upper Table Round

Sansinena Villa Mitre
Juventud Unida Univ. Deportivo Madryn
Huracán Las Heras Deportivo Maipú
Douglas Haig Sportivo Las Parejas
Def. de Pronunciamiento Sarmiento Resistencia
Central Norte Chaco For Ever

Argentina – Primera C

General Lamadrid 20 : 10 Cañuelas

Argentina – Primera D

Central Ballester 20 : 10 Yupanqui

Armenia – First League

Urartu II 10 : 00 Alashkert II
West Armenia 10 : 00 BKMA

Asia – AFC U16 Championship

Winner Quarter-final 2 PSTP Winner Quarter-final 4
Winner Quarter-final 1 PSTP Winner Quarter-final 3

Australia – Victoria NPL Youth League

St. Albans Saints U20 CANC Bentleigh Greens U20
Avondale Heights U20 CANC Dandenong City U20
South Melbourne U20 CANC Port Melbourne U20
Heidelberg United U20 CANC Green Gully U20
Altona Magic U20 CANC Oakleigh Cannons U20
Dandenong Thunder U20 CANC Eastern Lions U20
Hume City U20 CANC Melbourne Knights U20

Azerbaijan – Birinci Dasta

Neftçi II Kapaz
Sabah II Turan
Zaqatala Qaradağ Lökbatan
MOIK Sumqayıt II
Qarabağ II Keşlə II

Bolivia – Primera División

Royal Pari 19 : 00 San José
Santa Cruz 19 : 00 Real Potosí
The Strongest 21 : 15 Always Ready

Brazil – Serie B

Avaí 00 : 30 Chapecoense
CRB 00 : 30 Cruzeiro
AD Confiança 00 : 30 CSA
Cuiabá 00 : 30 Vitória
Paraná 22 : 15 Figueirense

Brazil – State Leagues

Capixaba

Real Noroeste 19 : 00 Rio Branco-VN

Matogrossense

União Rondonópolis 19 : 00 Dom Bosco

Roraimense

GAS 22 : 30 Baré

Sul-Matogrossense

Aquidauanense 19 : 00 Operário FC MS
Águia Negra 20 : 00 Chapadão

Carioca 2

Nova Iguaçu 18 : 00 Duque de Caxias
CFRJ / Maricá 18 : 00 Sampaio Corrêa RJ

Brazil – Pernambucano 2

Vera Cruz 18 : 00 Centro Limoeirense
Íbis 18 : 00 Sete de Setembro PE
Porto 18 : 00 Ypiranga PE

Brazil – Carioca B2

Céres 13 : 00 Barcelona RJ
Bela Vista 18 : 00 Carapebus
Pérolas Negras 18 : 00 Itaboraí Profute
Campo Grande 18 : 00 Barra da Tijuca
Queimados 18 : 00 Mageense
7 de Abril 18 : 00 Mesquita
Casimiro de Abreu 18 : 00 CEAC / Araruama
Barra Mansa 18 : 00 Tigres do Brasil

Brazil – Paulista Série B

Bandeirante SP 19 : 00 Grêmio Prudente
São José EC 20 : 00 Manthiqueira

Brazil – Copa Paulista

Portuguesa 18 : 00 Água Santa
XV de Piracicaba 18 : 00 Comercial
São Bernardo 18 : 00 Portuguesa Santista
Marília 20 : 00 Ferroviária

Brazil – Copa Gaúcha

Nova Prata 18 : 30 Inter Santa Maria
Santo Ângelo 18 : 30 Passo Fundo
Santa Cruz RS 18 : 30 EC São José
Bagé 18 : 30 Uniao Harmonia
Riopardense 18 : 30 Novo Horizonte RS

Brazil – Brasileiro de Aspirantes

Ceará U23 18 : 00 Avaí U23

Brazil – Copa do Brasil U20

Bahia U20 18 : 45 Palmeiras U20

Brazil – CBF Brasileiro U20

Botafogo U20 18 : 00 Sport Recife U20

Brazil – Pernambucano U20

TBC TBC

Brazil – Copa do Brasil U17

Palmeiras U17 18 : 00 Jacuipense U17
Londrina U17 18 : 00 Sport Recife U17
Atlético Mineiro U17 20 : 00 Brasil de Pelotas U17

Bulgaria – First League

Beroe 15 : 30 Levski Sofia

Chile – Primera División

O’Higgins 00 : 00 Huachipato
Palestino 13 : 30 Unión La Calera
Audax Italiano 21 : 30 Universidad de Chile

Colombia – Primera A

Envigado Deportivo Pereira
Águilas Doradas Independiente Medellín
Millonarios Boyacá Chicó
Once Caldas Patriotas Boyacá
Alianza Petrolera Jaguares de Córdoba

Congo DR – Ligue 1

Simba 14 : 30 Lubumbashi Sport

Croatia – 2. HNL

Bijelo Brdo 12 : 00 Dugopolje
Croatia Zmijavci 12 : 00 Dubrava Zagreb

Croatia – 1. HNL Juniori

Hajduk Split U19 10 : 00 Rijeka U19

Cyprus – 1. Division

AEK Larnaca 15 : 00 Pafos

Denmark – 1st Division

Vendsyssel 18 : 30 Esbjerg

Denmark – DBU Pokalen

Nykøbing 15 : 30 OB

Ecuador – Liga Pro

Delfin 01 : 00 Olmedo
El Nacional 17 : 30 Aucas
LDU Quito 20 : 00 LDU Portoviejo
Independiente Valle 22 : 30 Emelec

England – National League N / S

Havant & Waterlooville 19 : 45 Slough Town

England – Non League Premier

Gosport Borough PSTP Salisbury

England – Non League Div One

Southern Central

Kidlington PSTP Corby Town

Southern South

Slimbridge PSTP Moneyfields

England – Counties Leagues

North West Counties League Premier

Avro PSTP Burscough
Longridge Town PSTP Congleton Town

Northern Counties East League Premier

Albion Sports PSTP Eccleshill United
Grimsby Borough PSTP Thackley
Penistone Church PSTP Barton Town Old Boys
Yorkshire Amateur PSTP Garforth Town

Northern League One

Guisborough Town PSTP Shildon AFC
Stockton Town PSTP Penrith AFC

United Counties League Premier

Pinchbeck United PSTP Deeping Rangers
Sleaford Town PSTP Holbeach United
Northampton ON Chenecks 19 : 45 Quorn

England – FA Trophy

Enfield Town 19 : 45 Maldon & Tiptree

England – FA Youth Cup

Cambridge United U18 18 : 00 AFC Fylde U18
Watford U18 19 : 00 Colchester United U18

England – Women’s Super League

Bristol City 19 : 30 Aston Villa

England – WSL Cup

Birmingham City 14 : 00 Leicester City WFC

Estonia – Meistriliiga

Flora 17 : 30 FCI Levadia

Estonia – Cup

Kuressaare PSTP Flora

Estonia – Play-offs 1/2

Maardu 16 : 00 Kuressaare

Europe – UEFA Women’s Champions League

Lanchkhuti 10 : 00 Rosengård
Zhytlobud-2 11 : 00 BIIK Kazygurt
Minsk 11 : 00 Lillestrøm
Pomurje 12 : 00 Fortuna Hjørring
Sparta Praha 14 : 00 Glasgow City
Juventus 14 : 00 Olympique Lyonnais
Spartak Subotica 14 : 00 Wolfsburg
Göteborg 15 : 00 Manchester City
SL Benfica 15 : 00 Chelsea
PSV 15 : 30 Barcelona
St. Pölten 16 : 00 Zürich
Servette Chênois 17 : 00 Atlético Madrid

Georgia – Erovnuli Liga 2

Samgurali 08 : 00 Merani Martvili
Sioni 08 : 00 Aragvi Dusheti
Gagra 08 : 00 Shukura
Rustavi 08 : 00 Shevardeni 1906
WIT Georgia 08 : 00 Dinamo Zugdidi

Georgia – Liga 3

Kolkheti Khobi 08 : 00 Spaeri

Germany – Regionalliga

Nord

Heider SV PSTP Holstein Kiel II
Borussia Hildesheim PSTP Schwarz-Weiß Rehden
HSC Hannover PSTP Atlas Delmenhorst
Phönix Lübeck PSTP St. Pauli II
Drochtersen / Assel PSTP Hamburger SV II
Eintracht Norderstedt PSTP LSK Hansa
Wolfsburg II PSTP Havelse
Jeddeloh PSTP Hannover 96 II
Oberneuland PSTP Werder Bremen II
Teutonia Ottensen PSTP Altona 93

West

Borussia Dortmund II 17 : 00 Rot-Weiß Oberhausen
Rot-Weiss Essen 18 : 30 Straelen

Germany – Oberliga

Teutonia St.Tönis PSTP Monheim

Ghana – Premier League

Aduana Stars PSTP Hearts of Oak

Gibraltar – Premier Division

Boca Juniors 19 : 00 Europa

Greece – Super League 1

Asteras Tripolis 15 : 15 Volos NFC

Guatemala – Liga Nacional

Deportivo Sanarate 21 : 10 Santa Lucía

Haiti – Ligue Haïtienne

FICA 22 : 00 América des Cayes

Hong Kong – Reserve Division

BC Rangers Res. PSTP Eastern Res.
Happy Valley Res. PSTP Pegasus Res.
Southern District Res. PSTP Warriors Res.
Kitchee Res. PSTP RCFC Res.

Hungary – NB III

Közép

Iváncsa 12 : 00 Újpest II

Nyugati

Veszprém 12 : 00 Érdi VSE

Hungary – U19 League

Fehérvár U19 10 : 00 Győri ETO U19
Ferencváros U19 12 : 00 Illés Akadémia U19
Nyíregyháza Sp. U19 12 : 00 Honvéd U19

India – Indian Super League

Mumbai City 14 : 00 Chennaiyin

India – IFA Shield

Kidderpore U19 Kalighat MS U19
Sudeva U19 Aryan U19
United U19 BSS Sporting Club U19
Indian Arrows U19 08 : 00 George Telegraph U19

Indonesia – Liga 1

PSS Sleman PSTP PSM

Israel – Ligat ha’Al

Hapoel Haifa 18 : 00 Hapoel Tel Aviv

Italy – Serie C

Girone A

Piacenza 14 : 00 Novara

Girone B

Fano 14 : 00 Legnago Salus
Fermana 14 : 00 Arezzo

Girone C

Avellino 14 : 00 Bisceglie

Japan – J1 League

Kashiwa Reysol 10 : 00 Oita Trinita

Japan – J2 League

Ehime 04 : 00 Ventforet Kofu

Japan – J3 League

Imabari 04 : 00 Grulla Morioka
Fujieda MYFC 08 : 00 Fukushima United
Sagamihara 09 : 00 Azul Claro Numazu
YSCC 10 : 00 Kagoshima United
Gifu 10 : 00 Vanraure Hachinohe
Gainare Tottori 10 : 00 Blaublitz Akita
Kamatamare Sanuki 10 : 00 Cerezo Osaka II
Roasso Kumamoto 10 : 00 Kataller Toyama
Gamba Osaka II 10 : 00 Parceiro Nagano

Jordan – 1st Division

Al Arabi 12 : 00 Al Yarmouk
Al Tora 12 : 00 Ittihad Al Ramtha
Blama 12 : 00 Al Karmal

Kenya – FKF Premier League

Gor Mahia 12 : 00 Ulinzi Stars
Zoo Kericho 12 : 00 Mathare United

Kosovo – Superliga

Gjilani 12 : 00 Prishtina
Drenica Skënderaj 12 : 00 Drita
Feronikeli 12 : 00 Besa Pejë

Luxembourg – National Division

Progrès Niederkorn PSTP Swift Hesperange

Malta – Premier League

Birkirkara 16 : 00 Balzan
Tarxien Rainbows 16 : 00 Floriana
Mosta 20 : 15 Valletta
Senglea Athletic 20 : 15 Gudja United

Malta – Challenge League

St. George’s 16 : 00 Vittoriosa Stars
Swieqi United 20 : 15 Marsaxlokk
St. Andrews 20 : 15 Pembroke Athleta

Malta – National Amateur League

Gharghur 19 : 45 Marsaskala

Malta – First Division Women

Birkirkara 19 : 30 Swieqi United

Mexico – Liga Premier Serie A

Cruz Azul Hidalgo 17 : 00 Aguacateros CDU
Gavilanes FC Matamoros 22 : 00 Mineros de Fresnillo

Moldova – Divizia Națională

Floreşti PSTP Speranţa Nisporeni
Milsami PSTP Sheriff

Montenegro – First League

Rudar 19 : 00 Podgorica
Sutjeska 19 : 00 OFK Titograd
Dečić 19 : 00 Petrovac
Zeta 19 : 00 Budućnost
Jezero 19 : 00 Iskra

Morocco – Botola Pro

Difaâ El Jadida 14 : 30 Wydad Casablanca
Youssoufia Berrechid 16 : 30 Hassania Agadir
Ittihad Tanger 18 : 30 Olympic Safi

Morocco – Botola 2

Widad Témara 14 : 00 UTS Rabat
Ittihad Khemisset 14 : 00 JS Soualem
Kawkab Marrakech 14 : 00 AS Salé

N/C America – Concacaf League

Motagua Real Estelí
Marathón 03 : 00 Forge

North Macedonia – First League

Shkendija 12 : 00 Belasica
Makedonija GjP 12 : 00 Pelister
Shkupi 12 : 00 Vardar
Rabotnički 12 : 00 Renova
Sileks 12 : 00 Struga
Akademija Pandev 12 : 00 Borec

Northern Ireland – Premiership Development League

Cliftonville U20 PSTP Linfield U20
Glentoran U20 PSTP Crusaders U20
Portadown U20 PSTP Ballymena United U20

Northern Ireland – Premiership Women

Linfield 20 : 00 Derry City
Sion Swifts 20 : 00 Cliftonville
Crusaders Strikers 20 : 00 Glentoran BU

Norway – Eliteserien

Kristiansund 17 : 00 Odd
Haugesund 17 : 00 Bodø / Glimt
Sarpsborg 08 17 : 00 Sandefjord
Aalesund 17 : 00 Strømsgodset
Start 19 : 00 Brann

Poland – I Liga

Resovia Rzeszów 11 : 00 Radomiak Radom

Poland – II Liga

Garbarnia Kraków 11 : 00 Znicz Pruszków

Portugal – Segunda Liga

Leixões 18 : 00 UD Oliveirense

Portugal – Campeonato de Portugal Prio

Group C

Trofense 11 : 00 Marítimo II
Salgueiros 20 : 00 Vila Real
Câmara de Lobos 20 : 00 União Madeira

Group E

Alcains 18 : 00 União de Leiria

Group F

Torreense 15 : 00 União Almeirim

Portugal – Taça de Portugal

Estoril 15 : 00 Lusitano GC Évora
Vilafranquense 18 : 00 Sanjoanense

Portugal – 1a Divisão Women

Marítimo 10 : 30 Ouriense

Qatar – Stars League

Umm Salal 14 : 30 Al Kharitiyath
Al Ahli 16 : 45 Al Gharafa
Qatar SC 16 : 45 Al Khor

Réunion – Regionale 1

Excelsior 16 : 30 Saint-Pierroise
Saint-Denis 16 : 30 Bretagne

Romania – Liga I Feminin

Olimpia Cluj 10 : 00 FF Baia Mare

Russia – Youth Championship

Krasnodar U19 Akhmat Grozny U19
Lokomotiv Moskva U19 Akademiya Konoplev U19
Ural U19 08 : 00 Rubin Kazan U19
Arsenal Tula U19 10 : 00 Rotor Volgograd U19
Tambov U19 10 : 00 Dinamo Moskva U19
UOR №5 U19 10 : 00 Khimki U19
Rostov U19 11 : 00 Spartak Moskva U19
Sochi U19 11 : 00 Chertanovo U19
CSKA Moskva U19 11 : 00 Strogino U19
Zenit U19 11 : 00 Ufa U19

Saudi Arabia – Division 1

Al Feiha 12 : 10 Najran
Arar 12 : 15 Al Nahdha
Al Bukayriyah 12 : 15 Al Najoom
Al Ta’ee 12 : 20 Al Sahel
Al-Thuqbah 14 : 25 Jeddah
Al Khaleej 14 : 25 Ohod
Hajer 14 : 30 Al Shoalah

Scotland – SWPL 2

St. Johnstone 19 : 30 Kilmarnock

Scotland – Women’s Championship

North

Dryburgh Athletic 19 : 00 Cove Rangers
Dundee West 19 : 00 Montrose
Dunfermline Athletic 19 : 00 Inverness CT
East Fife 19 : 00 Westdyke
Grampian 19 : 00 Buchan
Kelty Hearts 19 : 00 Stonehaven

South

Airdrie United 19 : 00 St. Mirren
BSC Glasgow 19 : 00 Renfrew
Livingston 19 : 00 Edinburgh City
Edinburgh Caledonia 19 : 00 Ayr United
Gartcairn 19 : 00 Falkirk FCF
Morton Girls 19 : 00 Stenhousemuir
United Glasgow 19 : 00 Clyde

Singapore – Premier League

Geylang International CANC DPMM

Slovakia – 2. liga

Žilina II 11 : 30 Poprad

Slovenia – 1. SNL

Bravo 12 : 00 Domžale

South Africa – PSL

SuperSport United PSTP Bloemfontein Celtic

Spain – Segunda División

Almería 18 : 00 Real Zaragoza
Sabadell 18 : 00 Alcorcón

Spain – Segunda B

San Fernando CD 16 : 00 Recreativo Huelva

Spain – Tercera Division

Group 10

Conil 18 : 30 Xerez Deportivo

Group 4

Balmaseda PSTP Sestao River

Group 9

Ciudad de Torredonjimeno 18 : 30 Huétor Vega

Spain – Autonómicas

C Valenciana – Gr 3

Atlético Benimar 19 : 30 Aldaia

C Valenciana – Gr 6

Petrelense 20 : 00 Elda Unión

Spain – División de Honor Juvenil

Córdoba U19 15 : 00 Calavera U19

Spain – Liga Nacional Juvenil

Celta de Vigo U19 II 19 : 00 Coruxo U19

Spain – Primera División Femenina

Real Sociedad Rayo Vallecano
Sevilla Eibar
Levante 13 : 00 Real Madrid
Sporting de Huelva 14 : 45 Madrid

St. Kitts and Nevis – Premier League

Conaree United 00 : 00 St. Peters

Sweden – Play-offs 2/3

Landskrona 17 : 00 TBC
Brommapojkarna 17 : 00 TBC

Switzerland – Super League

Basel 17 : 15 Sion
Vaduz 17 : 15 Servette
Zürich 17 : 15 St. Gallen

Tanzania – Ligi kuu Bara

Namungo 13 : 00 Biashara United
Simba 16 : 00 Polisi Tanzania

Thailand – Thai League 3

Bangkok 08 : 45 Siam
Thonburi United 08 : 45 North Bangkok University
Grakcu Sai Mai United 08 : 45 Prime Bangkok
Inter Bangkok 08 : 45 Muangnont
Chamchuri United 09 : 00 Army
Welfare Royal Air Force 09 : 00 Kasem Bundit University
Nonthaburi 11 : 00 Samut Prakan

Turkey – Süper Lig

Göztepe 15 : 30 Alanyaspor
Hatayspor 16 : 30 BB Erzurumspor

Turkey – 1. Lig

Ankara Keçiörengücü 10 : 30 Giresunspor
Akhisarspor PSTP Adanaspor
Adana Demirspor 13 : 00 Altınordu
Altay 16 : 00 Ankaraspor

Turkey – 2. Lig

Beyaz

İnegölspor 10 : 00 Kahramanmaraşspor
Çorum FK 10 : 00 Şanlıurfaspor
Ergene Velimeşespor 10 : 00 Sancaktepe FK
Sarıyer 10 : 00 Hacettepe
Kocaelispor PSTP Hekimoğlu Trabzon
Gümüşhanespor 10 : 00 Zonguldak Kömürspor
Niğde Anadolu 10 : 00 Amed
Manisa FK 10 : 00 Uşak Spor

Kırmızı

Turgutluspor 10 : 00 Kırklarelispor
Etimesgut Belediyespor 10 : 00 Tarsus İdman Yurdu
Kardemir Karabükspor 10 : 00 Vanspor FK
Elazığspor 10 : 00 Karacabey Belediyespor
Bayburt ÖİS PSTP Sakaryaspor
Kastamonuspor 10 : 00 Eyüpspor
Serik Belediyespor 10 : 00 Pazarspor
Mamak 10 : 00 Kırşehir Belediyespor
Sivas Belediyespor 10 : 00 1922 Konyaspor
Pendikspor 10 : 00 Bodrumspor

Turkey – 3. Lig

Muğlaspor 09 : 30 Siirt İl Özel İdaresi
Kırıkkale Büyük Anadolu PSTP Bayrampaşaspor
Kozan Spor FK PSTP Silivrispor
1954 Kelkit Belediyespor 10 : 00 Düzcespor
68 Aksaray Belediyespor 10 : 00 Kestelspor
Modafen 10 : 00 Karaköprü Belediyespor
Sultanbeyli Belediyespor 10 : 00 52 Orduspor
Bergama Belediyespor PSTP Bursa Yıldırımspor

Uganda – Premier League

URA 13 : 00 Bright Stars
Wakiso Giants 13 : 00 Kyetume
Express PSTP Vipers

Venezuela – Primera División

Zamora 00 : 00 Metropolitanos
Monagas 21 : 00 Gran Valencia

Vietnam – Women’s National League

TKS Viet Nam 09 : 00 Hà Nội II
Son La 11 : 30 Hà Nội

Wales – Premier League

Aberystwyth Town 19 : 45 Bala Town