4 December 2020

0
110

Asia – WC Qualification Asia

Qatar 16 : 00 Bangladesh

England – Premier League

Aston Villa 20 : 00 Newcastle United

England – Championship

Barnsley 17 : 30 AFC Bournemouth

France – Ligue 1

Nîmes 20 : 00 Olympique Marseille

Germany – Bundesliga

Hertha BSC 19 : 30 Union Berlin

Netherlands – Eredivisie

Sparta Rotterdam 19 : 00 Emmen

South America – CONMEBOL Libertadores

Grêmio 00 : 30 Club Guaraní

Spain – La Liga

Athletic Club 20 : 00 Celta Vigo

Africa – CAF Champions League

Zilimadjou 12 : 00 Galaxy
Al Merreikh 13 : 00 Otôho d’Oyo
GR / SIAF 14 : 00 Gazelle
MC Alger 14 : 00 Buffles
Kaizer Chiefs 16 : 00 PWD

Africa – CAF Confederation Cup

TBC CANC Sagrada Esperança
Al Mokawloon 18 : 00 Arta / Solar 7

Africa – COSAFA U20 Championship

Malawi U20 10 : 30 Comoros U20
Zambia U20 13 : 30 Namibia U20
Angola U20 13 : 30 Eswatini U20

Albania – Superliga

Tirana 17 : 00 Partizani Tirana

Argentina – Liga Profesional Argentina

Gimnasia La Plata 20 : 10 Huracán
Central Córdoba SdE 22 : 20 Colón

Argentina – Primera Nacional

Chacarita Juniors 00 : 10 Brown de Adrogué

Argentina – Torneo Federal A

Lower Table Round

Circulo Deportivo Sol de Mayo
Sportivo Desamparados Cipolletti
Estudiantes de San Luis Sportivo Peñarol
Defensores Belgrano VR Juventud Unida G.
Boca Unidos Sportivo Belgrano

Upper Table Round

Sarmiento Resistencia Central Norte
Sportivo Las Parejas Def. de Pronunciamiento
Club Atlético Güemes Douglas Haig

Argentina – Primera D

Lower Table Round

Puerto Nuevo 20 : 10 Central Ballester
Centro Español 20 : 10 Juventud Unida

Upper Table Round

Deportivo Paraguayo 20 : 10 Lugano

Armenia – Premier League

Gandzasar CANC Alashkert

Asia – AFC Champions League

Sydney 10 : 00 Yokohama F. Marinos
Shanghai SIPG 10 : 00 Jeonbuk Motors
Vissel Kobe 13 : 00 Suwon Bluewings
Guangzhou Evergrande CANC Johor Darul Ta’zim

Austria – 2. Liga

Amstetten 17 : 30 Austria Lustenau
Juniors OÖ 17 : 30 Austria Klagenfurt
Horn 17 : 30 Floridsdorfer AC
Rapid Wien II 17 : 30 Kapfenberger SV
Grazer AK 19 : 25 Wacker Innsbruck

Bahrain – King’s Cup

Al Riffa 14 : 45 TBC
Manama 14 : 45 Al Shabab

Belgium – First Division A

Zulte-Waregem 19 : 45 Anderlecht

Belgium – First Division B

Club Brugge II 19 : 00 RFC Seraing

Bolivia – Primera División

Royal Pari 23 : 30 Atlético Palmaflor
Guabirá 19 : 00 Jorge Wilstermann
Bolívar 20 : 00 San José
Aurora 21 : 15 Always Ready

Brazil – Serie B

Operário PR 00 : 30 Avaí
Oeste 19 : 00 Guarani
Vitória 22 : 15 AD Confiança

Brazil – Carioca B2

Itaboraí Profute 13 : 00 Bela Vista
Queimados 18 : 00 Carapebus
Barra da Tijuca 18 : 00 Pérolas Negras
Mageense 18 : 00 Campo Grande
Barcelona RJ 18 : 00 7 de Abril
Barra Mansa 18 : 00 Mesquita
CEAC / Araruama 18 : 00 Céres
Tigres do Brasil 18 : 00 Casimiro de Abreu

Brazil – Mineiro Women

Atlético Mineiro 18 : 00 Ipatinga

Bulgaria – First League

Cherno More 15 : 15 Etar

Bulgaria – Second League

Strumska slava 11 : 00 Pirin Blagoevgrad
Septemvri Simitli 12 : 00 Minyor Pernik

Burkina Faso – 1ère Division

SONABEL 16 : 00 RCK
Etoile Filante 18 : 15 Ouagadougou

Chile – Primera División

Unión Española 23 : 00 Universidad Concepción
Cobresal 13 : 30 O’Higgins
La Serena 20 : 00 Deportes Iquique

Chile – Primera B

Unión San Felipe 22 : 15 Barnechea

Colombia – Primera A

Jaguares de Córdoba 01 : 00 Atlético Bucaramanga

Congo DR – Ligue 1

Saint Eloi Lupopo 14 : 30 JSK

Croatia – 2. HNL

Inter Zaprešić 16 : 00 Hajduk Split II

Cyprus – 1. Division

Karmiotissa 16 : 00 Nea Salamis
Doxa 18 : 00 Anorthosis

Cyprus – 2. Division

Ayia Napa 16 : 00 Anagennisi Deryneia

Czech Republic – Czech Liga

Bohemians 1905 17 : 00 Pardubice

Denmark – Superliga

OB 18 : 00 AaB

Denmark – 1st Division

HB Køge 18 : 00 FC Helsingør
Skive 18 : 00 Hobro

Djibouti – Division 1

ASAS 12 : 00 Police Nationale
Arta / Solar 7 PSTP Q5 / Nourie Transit
GR / SIAF PSTP Hayabley

Ecuador – Liga Pro

Olmedo 21 : 30 Técnico Universitario

England – Premier League 2 Division One

Manchester City U23 13 : 00 Brighton U23
Manchester United U23 19 : 00 Southampton U23
Chelsea U23 19 : 00 Leicester City U23

England – Premier League 2 Division Two

Fulham U23 13 : 00 Crystal Palace U23

England – FA Youth Cup

Middlesbrough U18 15 : 00 Millwall U18
Derby County U18 19 : 00 Cardiff City U18
Lincoln City U18 19 : 00 Preston North End U18

England – Youth Alliance

Burton Albion U18 PSTP Lincoln City U18

France – National 1

Villefranche 17 : 00 Orléans
Boulogne 19 : 00 Lyon Duchère
Bourg-en-Bresse 19 : 00 Avranches
Le Mans 19 : 00 Stade Briochin
Quevilly-Rouen 19 : 00 Bastia-Borgo
Sète 19 : 00 Créteil
Concarneau 19 : 00 Laval
Red Star 19 : 00 Annecy

Georgia – Erovnuli Liga 2

Dinamo Zugdidi 08 : 00 Shevardeni 1906
Gagra CANC Shukura
Rustavi CANC Shevardeni 1906
WIT Georgia CANC Dinamo Zugdidi
Samgurali CANC Merani Martvili
Sioni CANC Aragvi Dusheti

Georgia – David Kipiani Cup

Samgurali 12 : 00 Gagra

Germany – 2. Bundesliga

Fortuna Dusseldorf 17 : 30 Darmstadt 98
Holstein Kiel 17 : 30 Bochum

Germany – 3. Liga

Magdeburg 18 : 00 Meppen

Germany – Regionalliga

Nord

Hamburger SV II PSTP Weiche Flensburg
Havelse PSTP Schwarz-Weiß Rehden

West

Wegberg-Beeck 18 : 30 Sportfreunde Lotte
Fortuna Köln 18 : 30 Rot-Weiß Oberhausen

Germany – Oberliga

Hamburg

Bramfelder SV PSTP Osdorf
Hamm United PSTP Süderelbe
Victoria Hamburg PSTP Concordia
Hamburger SV III PSTP Buchholz

Hessen

Hessen Dreieich PSTP Türk Gücü Friedberg

Nordost-Nord

Greifswalder FC 18 : 30 Torgelower SV Greif

Nordost-Süd

Union Sandersdorf 18 : 30 VfL Halle
Rot-Weiß Erfurt 18 : 30 Wacker Nordhausen

Rheinland-Pfalz / Saar

Eintracht Trier PSTP FV Engers 07
Mülheim-Kärlich PSTP Koblenz
Speyer PSTP Mechtersheim

Ghana – Premier League

Hearts of Oak 18 : 00 Karela

Gibraltar – Premier Division

Europa 19 : 30 Lynx

Hungary – NB I

Budafoki MTE 19 : 00 Újpest

Hungary – Nöi NB II

SC Sopron 16 : 30 PELC-Nyárád

India – Indian Super League

Chennaiyin 14 : 00 Bengaluru

Indonesia – Liga 1

Persela PSTP TIRA-Persikabo
PSM PSTP Arema

Israel – Liga Leumit

Hapoel Nof HaGalil 13 : 00 Hapoel Acre
Hapoel Ra’anana 13 : 00 Hapoel Petah Tikva
Beitar Tel Aviv Bat Yam 13 : 00 Kafr Qasim
Hapoel Afula 13 : 00 Hapoel Iksal
Hapoel Jerusalem 13 : 00 Maccabi Ahi Nazareth

Israel – Liga Alef

North A

Hapoel Kfar Kana Ironi Tiberias
Tira Maccabi Ironi Tamra

North B

Hapoel Migdal HaEmek Haifa Robi Shapira

South A

Dimona Hapoel Azor
Ironi Or Yehuda Shimshon Kafr Qasim

South B

Hapoel Bik’at HaYarden Maccabi Ashdod
Hapoel Marmorek Maccabi Kabilio Jaffa

Italy – Serie B

Ascoli 20 : 00 Pescara

Italy – Campionato Primavera 1

Lazio U19 PSTP SPAL U19

Kenya – FKF Premier League

Wazito 12 : 00 Vihiga United
KCB 12 : 00 Nairobi City Stars

Kuwait – Premier League

Yarmouk 15 : 30 Al Qadsia

Malta – Premier League

Lija Athletic 16 : 00 Hamrun Spartans
Gudja United 20 : 15 Balzan

Mexico – Liga Premier Serie A

Zitacuaro 17 : 00 Cuautla
Inter Playa del Carmen 21 : 00 Pioneros de Cancún

Moldova – Divizia Națională

Codru Lozova PSTP Petrocub
Zimbru PSTP Sheriff

Morocco – Botola Pro

Rapide Oued Zem Mouloudia Oujda
Wydad Casablanca Youssoufia Berrechid
Olympic Safi Difaâ El Jadida
Hassania Agadir Ittihad Tanger
Maghreb Fès FAR Rabat
Moghreb Tétouan Chabab Mohammédia
FUS Rabat Raja Casablanca
Renaissance Zemamra RSB Berkane

Morocco – Botola 2

JS Soualem Stade Marocain
AS Salé Widad Témara
UTS Rabat Ittihad Khemisset
KAC Kénitra Raja Beni Mellal
Chabab Atlas Khénifra Kawkab Marrakech
Racing de Casablanca Tihad Casablanca
Chabab Ben Guerir Wydad Fès
Khouribga Olympique Dcheïra

Netherlands – Eerste Divisie

MVV 17 : 45 De Graafschap
Telstar 17 : 45 Cambuur
Almere City 20 : 00 Utrecht II
Helmond Sport 20 : 00 Go Ahead Eagles

Netherlands – Eredivisie Cup

PSV 18 : 30 Ajax
PEC Zwolle 18 : 30 ADO Den Haag
Twente 18 : 30 Excelsior
Heerenveen 18 : 30 Alkmaar

New Zealand – National Women’s League

Capital Football 22 : 00 Canterbury United

Northern Ireland – Premiership

Dungannon Swifts 19 : 30 Coleraine

Palestine – West Bank 1st Division

Al-Karmil 14 : 00 Al-Arabi Beit Safafa

Panama – LPF

Tauro 21 : 00 San Francisco

Poland – Ekstraklasa

Cracovia Kraków 19 : 30 Wisła Kraków

Poland – I Liga

Miedź Legnica 16 : 40 Stomil Olsztyn

Poland – III Liga

Polonia Warszawa 17 : 00 Sokół Aleksandrów

Portugal – Segunda Liga

Penafiel 20 : 30 Leixões

Romania – Liga I

Voluntari 15 : 15 Academica Clinceni
Argeș 18 : 30 Dinamo Bucureşti

Rwanda – National Soccer League

AS Kigali PSTP Police
APR PSTP Musanze
Marines 11 : 00 Gorilla
Muhanga 13 : 00 Etincelles
Mukura 13 : 00 Kiyovu Sports
Sunrise 13 : 00 Gasogi United
Espoir 13 : 00 Bugesera
Rutsiro 13 : 30 Rayon Sports

Saudi Arabia – Division 1

Al Shoalah 12 : 05 Al Khaleej
Al Hazm 12 : 15 Al-Kawkab
Al Jabalain 12 : 20 Al Bukayriyah
Najran 12 : 25 Al Draih
Al Jeel 14 : 30 Al Adalah

Saudi Arabia – Division 2

Al Qaisoma 12 : 15 Al Ansar
Al-Sadd 12 : 15 Bisha
Al Zulfi 12 : 15 Kumait
Al Arabi 12 : 20 Al Taqdom
Al-Lewaa 12 : 25 Al Safa
Al Hjazz 12 : 30 Al Jandal
Al Entesar 12 : 45 Al Akhdoud

Saudi Arabia – Youth League

Al Fateh U19 11 : 55 Al Taawon U19

Scotland – Championship

Queen of the South 19 : 45 Inverness CT

Scotland – Football League

Cumbernauld Colts 19 : 45 Spartans
East Stirlingshire 19 : 45 Caledonian Braves

Serbia – Super Liga Žene

Sloga Radnički PSTP Zemun
Spartak Subotica PSTP LASK Crvena Zvezda
Mašinac Niš PSTP Kanjiža
Radnički 1923 PSTP Vojvodina
Požarevac PSTP Kolubara

South America – CONMEBOL Sudamericana

Vasco da Gama 00 : 30 Defensa y Justicia
Universidad Católica 00 : 30 River Plate

Spain – Tercera Division

Villa Santa Brígida 21 : 00 Las Palmas III
Guía 21 : 00 Arucas

Spain – Autonómicas

Canarias – Gran Canaria

Valleseco 20 : 30 Unión Carrizal
Teror 20 : 30 Castillo
San Pedro Mártir 21 : 00 Becerril Guía
Estrella 21 : 00 Las Longueras
Arguineguín 21 : 00 Valsequillo
Agaete 21 : 00 Maspalomas
Ingenio 21 : 00 Goleta

Canarias – La Palma

San Andrés y Sauces 20 : 00 La Rosa
EF Hiscaguán 20 : 00 Mazo
El Cano 20 : 30 Norte

Canarias – Tenerife

Orotava 21 : 00 Puerto Cruz
I’Gara 21 : 00 CD San Andrés
Atlético San Juan 21 : 00 Las Zocas
Águilas Atlético 21 : 00 Atlético Granadilla

Spain – Liga Nacional Juvenil

Acodetti U19 II 20 : 30 Maspalomas U19 II
Unión Pedro Hidalgo U19 20 : 30 Doramas U19
Atlético GC U19 21 : 00 RC Victoria U19 II

Switzerland – Challenge League

Stade Lausanne-Ouchy 18 : 00 Wil
Winterthur 18 : 00 Thun
Grasshopper 19 : 00 Kriens
Neuchâtel Xamax 19 : 00 Aarau

Syria – Premier League

Al Jaish 12 : 00 Al Wahda
Al Ittihad 12 : 00 Hottin
Tishreen 12 : 00 Al Shorta
Al Karama 12 : 00 Al Sahel
Jabala 12 : 00 Wathba
Al Taliya 12 : 00 Foutoua
Al-Horgelah 12 : 00 Horriya

Tanzania – Ligi kuu Bara

KMC 13 : 00 Dodoma Jiji

Turkey – Süper Lig

Beşiktaş 16 : 30 Kasımpaşa

Turkey – 1. Lig

Tuzlaspor 16 : 00 İstanbulspor
Bursaspor 16 : 00 Ümraniyespor

Uganda – Premier League

Police 13 : 30 Wakiso Giants
BUL 13 : 30 SC Villa

Ukraine – U21 League

Lviv U21 Inhulets’ U21
Mariupol’ U21 Dynamo Kyiv U21
Shakhtar Donetsk U21 Minai U21

Uruguay – Primera División Amateur

Basáñez 13 : 00 Colón
La Luz 13 : 00 Potencia
Miramar Misiones 13 : 00 Huracán
Bella Vista 13 : 00 Uruguay Montevideo

USA – MLS Next U17

Real Salt Lake AZ U17 Barça Residency U17

Venezuela – Primera División

Portuguesa 00 : 00 Monagas
Deportivo Táchira 21 : 00 Aragua

Wales – Premier League

Aberystwyth Town 19 : 45 Connah’s Quay