27 November 2020

0
86

England – Premier League

Crystal Palace 20 : 00 Newcastle United

England – Championship

Brentford 19 : 45 Queens Park Rangers

France – Ligue 1

Strasbourg 20 : 00 Rennes

Germany – Bundesliga

Wolfsburg 19 : 30 Werder Bremen

Netherlands – Eredivisie

Twente 19 : 00 RKC Waalwijk

South America – CONMEBOL Libertadores

Club Guaraní 00 : 30 Grêmio

Spain – La Liga

Real Valladolid 20 : 00 Levante

Africa – CAF Champions League

Final

Zamalek 19 : 00 Al Ahly

Preliminary Round

Ashanti GB Stade Malien Bamako
APR Gor Mahia
Racing d’Abidjan ASKO de Kara
SONIDEP Mogadishu City
Al Ahli Benghazi Mekelle 70 Enderta
Gazelle GR / SIAF
Forest Rangers Bouenguidi
Galaxy Zilimadjou
Young Buffaloes Le Messager Ngozi
PWD Kaizer Chiefs
Otôho d’Oyo Al Merreikh
Rahimo Enyimba
Nouadhibou Asante Kotoko
Vipers Al Hilal Omdurman
Buffles MC Alger
Mlandege CS Sfaxien
Bantu Nkana
Belouizdad Al-Nasr
Costa do Sol Platinum
Plateau United Simba
Armed Forces Teungueth
Akonangui Petro de Luanda

Africa – CAF Confederation Cup

Kaloum Star Tevragh-Zeïne
CI Kamsar Renaissance
Yeelen Olympique USGN
Jaraaf Kano Pillars
Al-Ittihad Horseed
Monastir Fasil Kenema
Namungo Al-Rabita
Orapa United AS Kigali
Ngazi Club NAPSA Stars
Étoile du Congo Bravos do Maquis
Ashanti Gold Salitas
Musongati Green Eagles
Maniema Union Bloemfontein Celtic
Futuro Kings Rivers United
Arta / Solar 7 Al Mokawloon
GAMTEL Tihad Casablanca
Alamal Atbara KVZ
Unisport Cotonsport
Sagrada Esperança TBC

Africa – CECAFA U20 Championship

Kenya U20 10 : 00 Sudan U20
Burundi U20 13 : 00 South Sudan U20

Argentina – Liga Profesional Argentina

Huracán 20 : 10 Patronato
Godoy Cruz 22 : 20 Banfield

Argentina – Primera Nacional

Almagro 20 : 10 Gimnasia Jujuy
Instituto 20 : 10 Chacarita Juniors

Armenia – Premier League

Ararat 14 : 00 Noah

Armenia – First League

Alashkert II 10 : 30 BKMA
Pyunik II 10 : 30 Shirak II

Asia – AFC Champions League

Melbourne Victory 10 : 00 Beijing Guoan
Ulsan 10 : 00 Perth Glory
Chiangrai United 13 : 00 Seoul
Shanghai Shenhua 13 : 00 Tokyo

Asia – AFC U16 Championship

Japan U16 PSTP China PR U16
Indonesia U16 PSTP Saudi Arabia U16

Australia – Queensland Premier League

Logan Lightning 09 : 30 SWQ Thunder

Australia – South Australia NPL

Adelaide Comets PSTP TBC

Austria – 2. Liga

Austria Wien II 17 : 30 Lafnitz
Dornbirn 17 : 30 Liefering
Horn 17 : 30 Grazer AK
Floridsdorfer AC 17 : 30 Blau-Weiß Linz
Kapfenberger SV 17 : 30 Amstetten

Austria – Landesliga

St. Pölten II PSTP Mannersdorf
Kottingbrunn PSTP Schrems
Kilb PSTP USC Rohrbach

Belarus – Reserve League

Vitebsk Res. Torpedo Zhodino Res.
Slutsk Res. Smolevichy-STI Res.
Shakhtyor Res. Minsk Res.
Slavia Res. Energetyk-BGU Res.
Dinamo Brest Res. Neman Grodno Res.
Dinamo Minsk Res. BATE Res.
Belshina Res. FK Ruh Brest Res.
Isloch Res. Gorodeya Res.

Belgium – First Division A

AS Eupen 19 : 45 Sporting Charleroi

Belgium – First Division B

Deinze 19 : 00 Club Brugge II

Brazil – Serie A

Fortaleza 23 : 00 Goiás

Brazil – Serie B

Figueirense 00 : 30 Botafogo SP
Oeste 22 : 15 América Mineiro
Operário PR 22 : 15 Paraná
Sampaio Corrêa 22 : 15 Brasil de Pelotas

Brazil – Serie D

Campinense 18 : 00 América RN
Salgueiro 18 : 00 Guarany de Sobral
Floresta 18 : 00 Afogados
Globo 18 : 00 Atlético Cajazeirense
Coruripe 18 : 00 Vitória da Conquista
ABC 18 : 00 Itabaiana
Frei Paulistano 18 : 00 Potiguar Mossoró
Central 18 : 00 Jacyobá
Palmas 19 : 00 Villa Nova
Gama 19 : 00 Atlético Alagoinhas
Bahia de Feira 19 : 00 Tupynambás
Caldense 19 : 00 Brasiliense

Brazil – Catarinense 2

Barra 23 : 00 Caçador
Guarani de Palhoça 18 : 00 Metropolitano

Brazil – Carioca B2

Mageense 18 : 00 Bela Vista
Barra da Tijuca 18 : 00 Carapebus
Queimados 18 : 00 Itaboraí Profute
Campo Grande 18 : 00 Pérolas Negras
Tigres do Brasil 18 : 00 7 de Abril
CEAC / Araruama 18 : 00 Mesquita
Barra Mansa 18 : 00 Barcelona RJ
Casimiro de Abreu 18 : 00 Céres

Brazil – Paulista Women

Corinthians 22 : 00 Santos

Brunei Darussalam – Super League

MS ABDB CANC Kota Ranger
MS PDB CANC Jerudong
Wijaya CANC Bakes
Kasuka CANC Tabuan Academy

Bulgaria – First League

Cherno More 15 : 30 Slavia Sofia

Bulgaria – Second League

Lokomotiv Sofia 1929 12 : 45 Septemvri Simitli

Chile – Primera B

Deportes Valdivia 13 : 30 Ñublense

China PR – FA Cup

Tianjin Teda 07 : 35 Guizhou Zhicheng
Jiangsu Suning 11 : 35 Meizhou Hakka

Congo DR – Ligue 1

RCK 14 : 30 Saint Eloi Lupopo

Croatia – 1. HNL

Šibenik 17 : 00 Slaven Koprivnica

Croatia – 2. HNL

Dubrava Zagreb 12 : 30 Orijent 1919

Cyprus – 1. Division

Olympiakos Nicosia 17 : 00 Karmiotissa

Cyprus – 2. Division

Onisilos PSTP Ayia Napa

Czech Republic – Czech Liga

Pardubice 17 : 00 Sigma Olomouc

Denmark – Superliga

Randers 18 : 00 OB

Denmark – 1st Division

FC Helsingør 17 : 30 Fremad Amager
Kolding IF 18 : 00 Vendsyssel

Ecuador – Liga Pro

LDU Quito 21 : 30 Olmedo

England – League One

Fleetwood Town 19 : 45 Sunderland

England – National League

Notts County 19 : 45 Wealdstone

England – FA Cup

Tranmere Rovers 19 : 55 Brackley Town

England – Premier League 2 Division One

Arsenal U23 19 : 00 Derby County U23
Blackburn Rovers U23 19 : 00 Everton U23
West Ham United U23 19 : 00 Manchester United U23

England – Premier League 2 Division Two

Norwich City U23 13 : 00 Burnley U23
Middlesbrough U23 13 : 00 Reading U23
Aston Villa U23 19 : 00 Fulham U23

England – Youth Alliance

Rotherham U18 13 : 00 Huddersfield Town U18
Port Vale U18 14 : 00 Fleetwood Town U18

Europe – UEFA Women’s Championship

Kazakhstan 11 : 00 North Macedonia
Albania 13 : 00 Cyprus
Croatia 15 : 00 Lithuania
Germany 15 : 00 Greece
Russia 16 : 00 Kosovo
Estonia 16 : 00 Turkey
Northern Ireland 19 : 00 Belarus
Portugal 19 : 00 Scotland
Spain 20 : 00 Moldova
France 20 : 00 Austria

France – National 1

Bastia-Borgo 17 : 00 Concarneau
Orléans 17 : 00 Bourg-en-Bresse
Créteil 17 : 00 Villefranche
Lyon Duchère 17 : 00 Bastia
Stade Briochin 17 : 00 Boulogne
Laval 19 : 00 Sète

Georgia – Erovnuli Liga 2

Aragvi Dusheti CANC Rustavi
Merani Martvili CANC Gagra
Dinamo Zugdidi CANC Sioni
Shevardeni 1906 CANC Samgurali
Shukura CANC WIT Georgia

Georgia – Liga 3

Tbilisi City 10 : 00 Bakhmaro
Gareji 10 : 00 Saburtalo II
Kolkheti Poti 10 : 00 Meshakhte
Guria 10 : 00 Kolkheti Khobi
Spaeri 10 : 00 Gori

Germany – 2. Bundesliga

Darmstadt 98 17 : 30 Eintracht Braunschweig
St. Pauli 17 : 30 Osnabrück

Germany – 3. Liga

Uerdingen 18 : 00 Verl

Germany – Regionalliga

Drochtersen / Assel PSTP St. Pauli II

Germany – Oberliga

Hamburg

Concordia PSTP Osdorf

Hessen

SV Zeilsheim PSTP Viktoria Griesheim

Germany – Bayern Ligapokal

Augsburg II PSTP Heimstetten

Germany – U19 Bundesliga

Karlsruher SC U19 PSTP Freiburg U19

Ghana – Premier League

Legon Cities 18 : 00 Medeama

Gibraltar – Premier Division

Lions Gibraltar 19 : 30 Europa

Hungary – NB I

Újpest 19 : 00 Paksi SE

Hungary – U19 League

Paksi U19 12 : 00 Puskás Akadémia U19

Hungary – Nöi NB II

Vasas Kubala Akadémia PSTP BVSC

India – Indian Super League

East Bengal 14 : 00 ATK Mohun Bagan

Indonesia – Liga 1

TIRA-Persikabo PSTP Persipura
PSM PSTP Persela

Iran – Persian Gulf Pro League

Naft Masjed Soleyman PSTP Sepahan
Tractor PSTP Foolad
Saipa PSTP Mes Rafsanjan
Gol Gohar PSTP Paykan
Zob Ahan PSTP Shahr Khodrou
Aluminium Arak PSTP Machine Sazi
Esteghlal PSTP Sanat Naft
Nassaji Mazandaran PSTP Persepolis

Israel – Liga Leumit

Hapoel Petah Tikva 13 : 00 Hapoel Acre
Hapoel Nof HaGalil 13 : 00 Hapoel Kfar Shalem
Hapoel Ra’anana 13 : 00 Kafr Qasim
Hapoel Umm al-Fahm 13 : 00 Hapoel Iksal
Beitar Tel Aviv Bat Yam 13 : 00 Sektzia Nes Tziona
Hapoel Afula 13 : 00 Hapoel Ramat Gan
Hapoel Rishon LeZion 13 : 00 Maccabi Ahi Nazareth
Hapoel Ramat HaSharon 13 : 00 Hapoel Jerusalem

Israel – Liga Alef

North A

Hapoel Herzliya Hapoel Bnei Fureidis
Hapoel Bu’eine Ironi Tiberias
Maccabi Tzur Shalom 10 : 00 Tira

North B

Daburiyya Osama Haifa Robi Shapira
Tzeirey Taibe Hapoel Migdal HaEmek

South A

Shimshon Kafr Qasim Hapoel Azor

South B

Hakoah Ramat Gan Maccabi Kabilio Jaffa
Hapoel Bik’at HaYarden Ironi Kuseife
Hapoel Ashkelon 10 : 45 Maccabi Ashdod

Israel – Liga Bet

North A

Hapoel Ironi Safed Ahva Kafr Manda
Maccabi Ma’alot Tarshiha Tzeirei Kafr Kanna

North B

Beitar Haifa Hapoel Tirat HaCarmel
Maccabi Ahi Iksal Hapoel Beit Shean
Pardes Hanna-Karkur Hapoel Sandala Gilboa

South B

Hapoel Merhavim Maccabi Ironi Sderot
Arad Maccabi Kiryat Malachi

Italy – Serie B

Chievo 20 : 00 Lecce

Jordan – League

Al Ramtha 14 : 00 Al Salt
Shabab Al Ordon 16 : 30 Al Ahli

Kazakhstan – Premier League

Zhetysu Astana
Kaspiy Shakhter Karagandy
Tobol Taraz
Kaisar Kyzyl-Zhar

Kuwait – Premier League

Khaitan 13 : 00 Kazma
Burgan 15 : 30 Al Sahel

Lebanon – Premier League

Shabab El Bourj 12 : 15 Shabab Al Sahel

Macao – Primeira Divisão

Cheng Fung 13 : 00 Benfica

Malta – Challenge League

Pembroke Athleta 16 : 00 San Gwann
Naxxar Lions 20 : 15 Mqabba

Mexico – Liga de Expansión MX

Cancún 23 : 00 Tlaxcala

Mexico – Liga Premier Serie A

Inter Playa del Carmen 21 : 30 Irapuato

Mexico – Liga MX Femenil

Tigres UANL Pachuca
Atlas Querétaro
Monterrey Pumas UNAM
Guadalajara América

Netherlands – Eerste Divisie

Cambuur 17 : 45 Den Bosch
TOP Oss 17 : 45 NAC Breda
Volendam 20 : 00 Almere City
Helmond Sport 20 : 00 PSV II

Palestine – West Bank 1st Division

Al-Karmil 13 : 00 Al-Quwaat Al-Falistinia
Markaz Jenin 13 : 00 Al-Arabi Beit Safafa
Shabab Al-Obaideya 16 : 00 Markaz Askar
Islami Kalkelea 16 : 00 Markaz Tulkarm

Peru – Segunda División

Alianza Atlético 00 : 15 Union Huaral

Poland – Ekstraklasa

Wisła Płock 17 : 00 Cracovia Kraków
Górnik Zabrze 19 : 30 Pogoń Szczecin

Poland – I Liga

Górnik Łęczna 16 : 40 ŁKS Łódź
Miedź Legnica 16 : 40 Odra Opole

Poland – II Liga

Znicz Pruszków 16 : 00 SKRA Częstochowa

Portugal – Primeira Liga

Paços de Ferreira 19 : 00 Famalicão
Tondela 21 : 00 Vitoria Guimaraes

Qatar – Stars League

Al Gharafa 14 : 30 Al Khor
Al Kharitiyath 16 : 45 Al Duhail
Al Sadd 16 : 45 Umm Salal

Romania – Cupa României

Chindia Târgovişte 16 : 00 Hermannstadt
Progresul Spartac 18 : 45 Universitatea Craiova

Saudi Arabia – Pro League

Al Shabab 14 : 40 Damak
Al Ittihad 16 : 40 Al Quadisiya

Saudi Arabia – Division 2

Al Riyadh 12 : 10 Al-Washm
Al Mojzel 12 : 15 Al Orubah
Al Sharq 12 : 15 Weg
Al Kholood 12 : 20 Afief
Al Najma 12 : 20 Al Taraji
Hottain 12 : 30 Al Rawdhah
Al Dahab 12 : 45 Al Selmiyah

Saudi Arabia – Youth League

Al Taawon U19 12 : 20 Abha U19
Al Ittihad U19 12 : 45 Al Fateh U19

Serbia – Srpska Liga

Stepojevac Vaga 12 : 00 Mladenovac

Serbia – Super Liga Žene

Kolubara Sloga Radnički
Vojvodina Požarevac
Kanjiža Radnički 1923
LASK Crvena Zvezda Mašinac Niš
Zemun Spartak Subotica

South Africa – PSL

Maritzburg United 18 : 00 SuperSport United

South Africa – 1st Division

Cape Town Spurs 13 : 30 Polokwane City
Cape Town All Stars 13 : 30 JDR Stars

South America – CONMEBOL Sudamericana

Defensa y Justicia 00 : 30 Vasco da Gama
Junior 00 : 30 Unión La Calera

Spain – Segunda División

Alcorcón 18 : 00 Girona
Málaga 20 : 00 Lugo

Spain – Tercera Division

Villa Santa Brígida 21 : 00 Guía
UD San Fernando 21 : 00 Arucas

Spain – Autonómicas

Canarias – Gran Canaria

SD San Isidro Gáldar 20 : 30 Estrella
Las Longueras 21 : 00 Costa Ayala
Becerril Guía 21 : 00 Valleseco
Tablero 21 : 00 San Antonio
Balos 21 : 00 Teror
Unión Pedro Hidalgo 21 : 00 Arguineguín
Valsequillo 21 : 00 RC Victoria

Canarias – La Palma

La Rosa 20 : 00 Mensajero II
Unión Breñas 20 : 30 Argual

Canarias – Tenerife

Florida 21 : 00 UD Tacoronte
Arguijón 21 : 00 Zamorano Esperanza
Marino II 21 : 00 Atlético San Juan
Tenerife III 21 : 00 San Isidro
Candela 21 : 00 San Miguel

Spain – Liga Nacional Juvenil

Canarias – Gran Canaria

Guiniguada U19 20 : 30 Acodetti U19 II
Las Palmas U19 II 21 : 00 Daniel Carnevali U19

Group 16

Osasuna U19 II 16 : 00 Beti Onak U19

Switzerland – Challenge League

Aarau 18 : 00 Winterthur
Kriens 18 : 00 Stade Lausanne-Ouchy
FC Schaffhausen 19 : 00 Neuchâtel Xamax
Wil 19 : 00 Grasshopper

Thailand – Thai League 1

Nakhon Ratchasima 11 : 30 BG Pathum United

Turkey – Süper Lig

Ankaragücü 16 : 30 Trabzonspor

Turkey – 3. Lig

Mardin Fosfat 10 : 00 Fethiyespor

Ukraine – Premier League

Lviv 17 : 00 Mariupol’

Ukraine – U21 League

Oleksandria U21 Rukh Vynnyky U21
Dynamo Kyiv U21 Vorskla U21
Dnipro-1 U21 Shakhtar Donetsk U21

Ukraine – U19 League

Lviv U19 Mariupol’ U19

United Arab Emirates – Arabian Gulf League

Al Dhafra 14 : 00 Kalba
Al Nasr 14 : 00 Bani Yas
Al Ain 17 : 00 Al Wahda

United Arab Emirates – Division 1

Masfut 12 : 40 Masafi
Al Bataeh 12 : 40 Dibba Al Hisn
Al Arabi 12 : 40 Al Hamriyah

United Arab Emirates – Youth League

Emirates U19 12 : 40 Al Orooba U19
Al Rams U19 12 : 40 Shabab Al Ahli U19

Uruguay – Segunda División

Villa Teresa 13 : 00 Sud América
Rocha 15 : 15 Albion
Central Español 17 : 30 Racing
Villa Española 19 : 45 Tacuarembó
Atenas 22 : 00 Cerrito

Venezuela – Primera División

Monagas 00 : 00 Caracas
Portuguesa 21 : 00 Metropolitanos

Venezuela – Segunda División

Ureña 16 : 00 JBL Zulia
Atlético El Vigía 16 : 00 Real Frontera
ULA 19 : 30 Hermanos Colmenares

Vietnam – Women’s National League

Hà Nội II 09 : 00 GT Thai Nguyen
Hà Nội 11 : 30 PP Hà Nam

Wales – Premier League

Bala Town 19 : 45 Newtown

World – Friendlies Women

Brazil PSTP Argentina
Netherlands 17 : 35 United States