Home Football Fixtures 24 November 2020

24 November 2020

0
10

England – Championship

Luton Town 19 : 00 Birmingham City
Queens Park Rangers 19 : 00 Rotherham United
Stoke City 19 : 00 Norwich City
Wycombe Wanderers 19 : 00 Huddersfield Town
Barnsley 19 : 45 Brentford
Preston North End 19 : 45 Blackburn Rovers
AFC Bournemouth 20 : 00 Nottingham Forest

Europe – UEFA Champions League

Krasnodar 17 : 55 Sevilla
Rennes 17 : 55 Chelsea
Lazio 20 : 00 Zenit
Borussia Dortmund 20 : 00 Club Brugge
Juventus 20 : 00 Ferencvaros
Dynamo Kyiv 20 : 00 Barcelona
PSG 20 : 00 RB Leipzig
Manchester United 20 : 00 Istanbul Basaksehir

Italy – Coppa Italia

SPAL 13 : 30 Monza

Scotland – Premiership

Hibernian 19 : 00 St. Johnstone

South America – CONMEBOL Libertadores

Athletico Paranaense 22 : 15 River Plate
LDU Quito 22 : 15 Santos

Argentina – Liga Profesional Argentina

Newell’s Old Boys 00 : 15 Talleres de Córdoba

Asia – AFC Champions League

Beijing Guoan 10 : 00 Melbourne Victory
Tokyo 10 : 00 Shanghai Shenhua
Seoul 13 : 00 Chiangrai United
Perth Glory 13 : 00 Ulsan

Asia – AFC Cup

Inter-zonal Semi-finals

TBC CANC TBC

Zonal Semi-Finals

TBC CANC TBC

Austria – 2. Liga

Kapfenberger SV 17 : 00 Austria Lustenau

Austria – Cup

Sturm Graz 19 : 25 Wacker Innsbruck

Belgium – First Division A

Waasland-Beveren 16 : 00 KV Oostende

Brazil – Serie A

Sport Recife 23 : 00 Atlético GO

Brazil – Serie B

Botafogo SP 23 : 00 Avaí
Paraná 19 : 30 Guarani
CSA 22 : 15 Operário PR
Ponte Preta 22 : 15 Oeste
AD Confiança 22 : 15 Cuiabá

Brazil – Serie C

Botafogo PB 23 : 00 Remo

Brazil – Serie D

Juventude MA 18 : 30 São Raimundo RR

Brazil – Capixaba

São Mateus 18 : 00 Rio Branco-VN
Serra 21 : 30 Real Noroeste

Brazil – Carioca B2

Bela Vista 13 : 00 Campo Grande
Carapebus 18 : 00 Mageense
Céres 18 : 00 Barra Mansa

Brazil – Copa do Brasil U17

Fluminense U17 18 : 00 Porto Vitória U17
Ceará U17 18 : 00 Cruzeiro RS U17
São Paulo U17 21 : 00 BPM U17

Bulgaria – Second League

Ludogorets II 12 : 00 Sportist Svoge

Chile – Primera División

Unión Española 00 : 30 O’Higgins

Chile – Primera B

Deportes Valdivia 13 : 30 Melipilla
Deportes Santa Cruz 21 : 00 San Marcos
Barnechea 21 : 00 Magallanes
Ñublense 22 : 15 Rangers

Chile – Segunda División

Fernández Vial 13 : 30 Independiente

Congo DR – Ligue 1

Rangers 14 : 30 Lubumbashi Sport

Croatia – 1. HNL

Lokomotiva Zagreb 16 : 00 Hajduk Split

Croatia – 3. HNL

Naprijed Hreljin 13 : 00 Pazinka

Denmark – Reserve League

Group 1

Lyngby Res. PSTP København Res.

Group 3

Horsens Res. PSTP Randers Res.

Ecuador – Liga Pro

Macará 23 : 00 LDU Portoviejo
Mushuc Runa Emelec
El Nacional Guayaquil City
LDU Portoviejo Universidad Católica
Delfin Independiente Valle
Barcelona Macará
Técnico Universitario Deportivo Cuenca
LDU Quito Olmedo
Aucas Orense

England – League One

Gillingham 18 : 00 AFC Wimbledon
Accrington Stanley 19 : 00 Crewe Alexandra
Burton Albion 19 : 00 Charlton Athletic
Doncaster Rovers 19 : 00 Blackpool
Ipswich Town 19 : 00 Hull City
Milton Keynes Dons 19 : 00 Shrewsbury Town
Peterborough United 19 : 00 Plymouth Argyle
Portsmouth 19 : 00 Oxford United
Rochdale 19 : 00 Northampton Town
Swindon Town 19 : 00 Lincoln City
Wigan Athletic 19 : 00 Bristol Rovers

England – League Two

Barrow 19 : 00 Oldham Athletic
Cheltenham Town 19 : 00 Cambridge United
Crawley Town 19 : 00 Grimsby Town
Exeter City 19 : 00 Colchester United
Leyton Orient 19 : 00 Bradford City
Mansfield Town 19 : 00 Harrogate Town
Newport County 19 : 00 Walsall
Salford City 19 : 00 Morecambe
Scunthorpe United 19 : 00 Bolton Wanderers
Southend United 19 : 00 Forest Green Rovers
Stevenage 19 : 00 Port Vale
Tranmere Rovers 19 : 00 Carlisle United

England – National League

Altrincham 19 : 00 Bromley
Barnet 19 : 00 Hartlepool United
Wrexham 19 : 00 Sutton United

England – National League N / S

North

Gateshead 19 : 00 Gloucester City
Hereford PSTP York City
Kidderminster Harriers 19 : 45 Alfreton Town
Darlington 19 : 45 Bradford (Park Avenue)
Kettering Town 19 : 45 Guiseley
Leamington 19 : 45 Fylde
Farsley Celtic 19 : 45 Chester

South

Bath City 19 : 45 Dulwich Hamlet
Dorking Wanderers 19 : 45 Oxford City
Tonbridge Angels 19 : 45 Braintree Town
Welling United 19 : 45 St Albans City
Chippenham Town 19 : 45 Slough Town

England – Non League Premier

Isthmian

Bishop’s Stortford PSTP Bowers & Pitsea
Leatherhead PSTP Bognor Regis Town

Northern

Stalybridge Celtic PSTP Mickleover
Lancaster City PSTP Gainsborough Trinity
Morpeth Town PSTP United of Manchester
Nantwich Town PSTP Atherton Collieries
Hyde United PSTP Whitby Town
Stafford Rangers PSTP Warrington Town
Ashton United PSTP Grantham Town

Southern Central

Bromsgrove Sporting PSTP Peterborough Sports
Hednesford Town PSTP St Ives Town
Royston Town PSTP Barwell
AFC Rushden & Diamonds PSTP Alvechurch
Banbury United PSTP Leiston
Coalville Town PSTP Lowestoft Town
Kings Langley PSTP Tamworth
Rushall Olympic PSTP Needham Market
Stratford Town PSTP Nuneaton Borough

Southern South

Chesham United PSTP Tiverton Town
Hartley Wintney PSTP Weston-super-Mare
Yate Town PSTP Beaconsfield Town
Harrow Borough PSTP Farnborough
Hendon PSTP Swindon Supermarine
Merthyr Town CANC Truro City
Metropolitan Police PSTP Poole Town
Salisbury PSTP Hayes & Yeading United
Walton Casuals PSTP Dorchester Town

England – Non League Div One

Isthmian North

Maldon & Tiptree PSTP Coggeshall Town
Hullbridge Sports PSTP Dereham Town

Isthmian South Central

Ashford Town (Middlesex) PSTP Hertford Town
Chertsey Town PSTP Barking
Tooting & Mitcham United PSTP Bracknell Town
Uxbridge PSTP Northwood

Isthmian South East

Chichester City PSTP Hythe Town
Hastings United PSTP Sittingbourne
Whitehawk PSTP East Grinstead Town

Northern North West

Marine PSTP Brighouse Town
Ramsbottom United PSTP Workington

Northern South East

Wisbech Town PSTP Ilkeston Town

Southern Central

Daventry Town PSTP St Neots Town
Thame United PSTP Yaxley
Biggleswade PSTP AFC Kempston Rovers

Southern South

Moneyfields PSTP Bideford
Frome Town PSTP Larkhall Athletic

England – Counties Leagues

Eastern Counties League Premier

Hadleigh United PSTP Long Melford
Norwich United PSTP Swaffham Town
Thetford Town PSTP Ely City

Essex Senior League

St Margaretsbury PSTP Southend Manor
Redbridge PSTP Hadley

Midland League Premier

Highgate United PSTP Long Eaton United

North West Counties League Premier

1874 Northwich PSTP Runcorn Town
Bootle PSTP Burscough
Ashton Athletic PSTP Padiham
Squires Gate PSTP Litherland Remyca
Charnock Richard PSTP Winsford United
Skelmersdale United PSTP Congleton Town

Northern Counties East League Premier

Athersley Recreation PSTP Maltby Main
Barton Town Old Boys PSTP Silsden
Knaresborough Town PSTP Thackley

Northern League One

Consett PSTP Stockton Town
Sunderland Ryhope CW PSTP Bishop Auckland
Seaham Red Star PSTP Ashington AFC

Spartan South Midlands League Premier

Arlesey Town PSTP Harefield United
Broadfields United PSTP Wembley
Crawley Green PSTP Eynesbury Rovers
Dunstable Town PSTP North Greenford United
Edgware Town PSTP London Colney
Leighton Town PSTP Baldock Town
Leverstock Green PSTP Oxhey Jets
Potton United PSTP Aylesbury Vale Dynamos

United Counties League Premier

Shepshed Dynamo PSTP Quorn
Lutterworth Town PSTP Cogenhoe United
Deeping Rangers PSTP Pinchbeck United
Peterborough N Star PSTP Sleaford Town

Western League Premier

Odd Down PSTP Exmouth
Bitton PSTP Keynsham Town

England – London Senior Cup

Wingate & Finchley PSTP Erith Town

England – Central League Cup

Oxford United Res. 12 : 00 AFC Bournemouth Res.

England – Professional Development League

Bristol City U23 13 : 00 Ipswich Town U23
Colchester United U23 13 : 00 Queens Park Rangers U23
Barnsley U23 13 : 00 Birmingham City U23
Swansea City U23 13 : 00 Charlton Athletic U23

England – Youth Alliance

Grimsby Town U18 11 : 00 Doncaster Rovers U18
Mansfield Town U18 11 : 00 Rotherham U18
Cheltenham Town U18 11 : 00 Bristol Rovers U18

England – Youth Alliance Cup

Huddersfield Town U18 12 : 00 Fleetwood Town U18
Burton Albion U18 PSTP Walsall U18

Estonia – Meistriliiga

Legion 16 : 00 Kuressaare
Trans 16 : 00 Tallinna Kalev

France – Ligue 2

Grenoble Foot 38 18 : 00 Nancy

France – National 1

Cholet 16 : 30 Bastia-Borgo
Quevilly-Rouen 17 : 00 Stade Briochin
Red Star 17 : 00 Avranches
Villefranche 17 : 00 Sète
Annecy 19 : 00 Lyon Duchère
Orléans 19 : 45 Boulogne

Georgia – Erovnuli Liga 2

Merani Martvili 08 : 00 Sioni

Germany – 3. Liga

Wehen Wiesbaden 18 : 00 Meppen
Uerdingen 18 : 00 Hallescher FC
Verl 18 : 00 1860 München
Waldhof Mannheim 18 : 00 MSV Duisburg
Türkgücü München 18 : 00 Saarbrücken

Germany – Regionalliga

Balingen PSTP Kickers Offenbach

Germany – Reg. Cup Hessen

Barockstadt Fulda-Lehn. PSTP FC Gießen
Lichtenauer PSTP Bayern Alzenau

Ghana – Premier League

Hearts of Oak 18 : 00 Ashanti Gold

Guinea – Ligue 1

Wakirya Horoya
Loubha Télimélé SOAR Coyah

India – Indian Super League

Jamshedpur 14 : 00 Chennaiyin

Indonesia – Liga 1

Persebaya Surabaya PSTP Borneo
PSS Sleman PSTP Barito Putera
Arema PSTP Madura United
Persita PSTP Persiraja Banda Aceh
Bhayangkara PSTP PSIS Semarang

Israel – Ligat ha’Al

Hapoel Haifa 16 : 00 Bnei Yehuda
Ironi Kiryat Shmona 17 : 00 Hapoel Tel Aviv
Hapoel Kfar Saba 18 : 00 Maccabi Haifa

Israel – State Cup

Ironi Kuseife Nordia Jerusalem
Maccabi Sha’arayim Agudat Sport Ashdod
Maccabi Tzur Shalom Daburiyya Osama
Hapoel Bu’eine 11 : 30 Haifa Robi Shapira

Jordan – 1st Division

Al Buqa’a 12 : 30 Al Tora
Sama Al Sarhan 12 : 30 That Ras
Mansheyat 12 : 30 Al Arabi

Kazakhstan – Premier League

Astana Kaisar
Kyzyl-Zhar Ordabasy
Okzhetpes Tobol
Taraz Kaspiy
Shakhter Karagandy Zhetysu

Kuwait – Premier League

Al Nasar 13 : 00 Al Fahaheel
Al Sulaibikhat 15 : 30 Al Arabi

Malta – Premier League

Valletta 18 : 30 Sirens

Moldova – Divizia Națională

Codru Lozova 15 : 00 Floreşti

Netherlands – Eerste Divisie

PSV II 17 : 45 Utrecht II

Netherlands – U21 Divisie 1

Groningen U21 PSTP Feyenoord U21

Netherlands – U18 Divisie 1

PEC Zwolle U18 PSTP Feyenoord U18

Northern Ireland – Premiership

Linfield 19 : 45 Glentoran
Cliftonville 19 : 45 Ballymena United

Norway – Eliteserien

Rosenborg 18 : 00 Brann

Palestine – West Bank Premier League

Al-Birah Institution 13 : 00 Shabab Al-Dhahiriya
Shabab Alsamu 14 : 00 Shabab Al Am’ari
Hilal Al-Quds 16 : 00 Thaqafi Tulkarem

Panama – LPF

Universitario 20 : 00 Sporting San Miguelito

Peru – Primera División

Sport Boys 16 : 00 Ayacucho
Universitario 18 : 15 Carlos Stein
Deportivo Binacional 20 : 00 Atlético Grau
Cusco 20 : 30 César Vallejo

Poland – Ekstraklasa

Podbeskidzie 17 : 00 Zagłębie Lubin

Poland – I Liga Women

Piastovia Piastów 17 : 00 Rekord Bielsko-Biała

Qatar – Second Division

Al Shahaniya 14 : 30 Al Mesaimeer
Al Shamal 14 : 30 Al Waab

Qatar – U23 League

Al Arabi U23 15 : 00 Al Sadd U23
Umm Salal U23 15 : 00 Al Ahli U23
Al Duhail U23 15 : 00 Al Gharafa U23

Romania – Liga II

U Craiova 1948 15 : 00 Metaloglobus

Saudi Arabia – Pro League

Al Taawon 14 : 50 Al Wahda
Al Ittifaq 16 : 30 Al Fateh

Saudi Arabia – Division 1

Al Shoalah 12 : 05 Al-Thuqbah
Al Feiha 12 : 10 Al Jabalain
Ohod 12 : 30 Al Ta’ee
Al Khaleej 14 : 25 Al Draih
Al Jeel 14 : 25 Hajer
Al Sahel 14 : 25 Al Najoom

Scotland – Championship

Hearts 19 : 00 Alloa Athletic

Scotland – League One

Dumbarton 19 : 00 Falkirk

Scotland – Football League

Civil Service Strollers 19 : 45 Berwick Rangers
East Kilbride 19 : 45 Caledonian Braves
Edinburgh University 19 : 45 Spartans

Scotland – Feeder Leagues

Whitehill Welfare 19 : 30 Inverkeithing Hillfield
Camelon Juniors 19 : 30 Linlithgow Rose
Dunbar United 19 : 30 Broxburn Athletic
Tranent Juniors 19 : 30 Sauchie Juniors

Slovakia – 2. liga

Slovan Bratislava II 11 : 30 Žilina II
Poprad 11 : 30 Podbrezová

Slovenia – 1. SNL

Koper 15 : 00 Bravo
Gorica 17 : 00 Mura

South America – CONMEBOL Sudamericana

Bahia 22 : 15 Unión

Spain – Segunda División

Castellón 18 : 00 Alcorcón
Girona 18 : 00 Málaga
Lugo 20 : 30 Real Oviedo

Spain – Liga Nacional Juvenil

Doramas U19 20 : 30 RC Victoria U19 II

Switzerland – Challenge League

Chiasso 18 : 00 Neuchâtel Xamax
Winterthur 18 : 00 Stade Lausanne-Ouchy

Tanzania – Ligi kuu Bara

JKT Tanzania 11 : 00 Mbeya City
Coastal Union 13 : 00 Ihefu
Dodoma Jiji PSTP Simba
Polisi Tanzania 13 : 00 Mtibwa Sugar

Turkey – 3. Lig

Group 1

Ofspor 10 : 00 Yeşilyurt Belediyespor

Group 3

Karşıyaka 10 : 00 Arhavispor

Turkey – Cup

Gençlerbirliği 10 : 00 Kırşehir Belediyespor
Ankaraspor 11 : 30 Muğlaspor
Boluspor 11 : 30 Kahramanmaraşspor
Giresunspor 11 : 30 Niğde Anadolu
Denizlispor 12 : 00 Turgutluspor
Fatih Karagümrük 14 : 00 Esenler Erokspor
Adanaspor 16 : 00 Sakaryaspor
Bursaspor 16 : 00 1922 Konyaspor
Fenerbahçe 18 : 00 Sivas Belediyespor

Uruguay – Primera División

Wanderers 23 : 15 Progreso

Uruguay – Segunda División

Tacuarembó 13 : 30 Rocha
Juventud 15 : 45 Central Español
Cerrito 18 : 00 Villa Española
Sud América 20 : 45 Albion
Villa Teresa 22 : 30 Rampla Juniors

Uzbekistan – Super League

Mash’al 10 : 00 Navbahor
AGMK 11 : 00 Andijan
Qizilqum 12 : 15 Metalourg

Uzbekistan – Pro League A

Turan Shortan

Venezuela – Primera División

Group A

Deportivo Lara 21 : 00 Deportivo La Guaira

Group B

Portuguesa 00 : 00 Aragua

Venezuela – Segunda División

Real Frontera 13 : 00 Ureña
JBL Zulia 16 : 00 ULA
Hermanos Colmenares 19 : 30 Atlético El Vigía

Vietnam – Women’s National League

Hồ Chí Minh City 09 : 00 Son La
TKS Viet Nam 11 : 30 Ho Chi Minh City II

World – Club Friendlies

El Gouna El Entag El Harby