21 December 2020

0
217

England – Premier League

Burnley 17 : 30 Wolverhampton Wanderers
Chelsea 20 : 00 West Ham United

Africa – Africa U20 Cup of Nations Qualification

Libya U20 13 : 00 Algeria U20
Morocco U20 14 : 00 Tunisia U20

Argentina – Liga Profesional Argentina

Championship Round

FT
Huracán 1 – 3 River Plate View events

Lower Table Round

Rosario Central 22 : 20 Unión
Central Córdoba SdE 22 : 20 Vélez Sarsfield

Argentina – Primera Nacional

Lower Table Round

FT
San Martín San Juan 1 – 1 Mitre Santiago d. Estero View events
Instituto 22 : 00 Deportivo Santamarina

Upper Table Round

Ferro Carril Oeste 20 : 10 Platense

Argentina – Torneo Federal A

FT
Club Atlético Güemes 1 – 0 Sarmiento Resistencia View events

Argentina – Prim B Metro

Fénix 20 : 10 Talleres Remedios
Defensores Unidos 20 : 10 Deportivo Armenio

Argentina – Primera C

Berazategui 20 : 10 Victoriano Arenas
Excursionistas 20 : 10 Leandro Nicéforo Alem
Deportivo Español 20 : 10 El Porvenir

Argentina – Primera D

Lower Table Round

Centro Español 20 : 10 Puerto Nuevo
Juventud Unida 20 : 10 Yupanqui

Upper Table Round

Deportivo Paraguayo 20 : 10 Sportivo Barracas
Atlas 20 : 10 Claypole

Bahrain – King’s Cup

Al Ahli 15 : 00 Muharraq
Al-Hidd 15 : 00 Manama

Bolivia – Primera División

Brazil – Serie A

FT
Fortaleza 0 – 2 Ceará View events

Brazil – Serie B

Paraná 20 : 30 Brasil de Pelotas

Brazil – Serie C

FT
Ypiranga Erechim 2 – 3 Londrina View events

Brazil – Roraimense

São Raimundo RR 20 : 30 Baré

Brazil – Brasileiro de Aspirantes

Ceará U23 18 : 00 Grêmio U23
Avaí U23 18 : 00 Vila Nova U23
Corinthians U23 18 : 00 Juventude U23
Fluminense U23 18 : 00 RB Bragantino U23

Brazil – Paulista U20

Osasco Audax U20 18 : 00 Palmeiras U20

Brazil – Brasileiro U17

Athletico PR U17 18 : 00 Fluminense U17

Brazil – Brasileiro Feminino A2

FT
Ceará 0 – 1 Botafogo

Burundi – Ligue A

Les Eléphants 14 : 00 Bumamuru

Chile – Primera División

FT
Coquimbo Unido 0 – 3 O’Higgins View events
Universidad Concepción 21 : 00 La Serena

Colombia – Primera A

FT
América de Cali 3 – 0 Independiente Santa Fe View events

Congo DR – Ligue 1

Sanga Balende 14 : 30 Maniema Union

Costa Rica – Primera División

FT
Alajuelense 1 – 0 Herediano View events

Denmark – Superliga

Midtjylland 18 : 00 Nordsjælland

Ecuador – Liga Pro

FT
Universidad Católica 0 – 0 Barcelona
FT
Macará 1 – 0 Independiente Valle View events
FT
LDU Quito 1 – 2 Técnico Universitario View events
FT
Emelec 4 – 1 Olmedo View events

Egypt – Premier League

National Bank of Egypt 12 : 30 El Entag El Harby
El Gouna 15 : 00 Ismaily
Al Masry 17 : 30 Aswan

England – Counties Leagues

Hashtag United PSTP Redbridge

England – Premier League 2 Division One

Derby County U23 19 : 00 Blackburn Rovers U23

England – Premier League 2 Division Two

Leeds United U23 12 : 00 Fulham U23
Norwich City U23 13 : 00 Wolves U23
Crystal Palace U23 13 : 00 Newcastle United U23
Stoke City U23 13 : 30 West Bromwich Albion U23

England – Professional Development League

Coventry City U23 12 : 00 Sheffield Wednesday U23
Crewe Alexandra U23 13 : 00 Nottingham Forest U23
Swansea City U23 13 : 00 Watford U23
Wigan Athletic U23 13 : 00 Barnsley U23

Germany – 2. Bundesliga

Karlsruher SC 19 : 30 Hamburger SV

Germany – 3. Liga

MSV Duisburg PSTP Magdeburg

Ghana – Premier League

Berekum Chelsea 15 : 00 Aduana Stars

Gibraltar – Premier Division

Boca Juniors CANC Lynx

Greece – Super League 1

PAS Giannina 15 : 15 Asteras Tripolis
AEK Athens 17 : 30 Volos NFC

Guinea – Ligue 1

Santoba Eléphant Coléah

India – Indian Super League

ATK Mohun Bagan 14 : 00 Bengaluru

Indonesia – Liga 1

Barito Putera PSTP PSM
Madura United PSTP Bali United

Israel – Ligat ha’Al

Beitar Jerusalem 18 : 45 Maccabi Tel Aviv

Israel – Liga Leumit

Hapoel Ra’anana 17 : 00 Hapoel Acre
Hapoel Ramat HaSharon 17 : 00 Hapoel Iksal
Maccabi Ahi Nazareth 17 : 00 Hapoel Ramat Gan

Israel – Liga Alef

North A

Tira 11 : 30 Ironi Tiberias
Maccabi Ironi Tamra 12 : 00 Hapoel Bnei Fureidis

South B

Hapoel Bik’at HaYarden 11 : 30 Hapoel Ashkelon

Israel – Liga Bet

North B

Ahi Bir al-Maksur 12 : 30 Hapoel Sandala Gilboa

South B

Hapoel Lod 17 : 30 Hapoel Yeruham

Italy – Serie B

Salernitana 20 : 00 Virtus Entella

Kuwait – Premier League

Al Sulaibikhat 13 : 00 Yarmouk
Al Qadsia 15 : 35 Kazma

Malta – First Division Women

Kirkop United 19 : 30 Birkirkara

Mexico – Liga de Expansión MX

FT
Atlante 2 – 3E Tampico Madero View events

Netherlands – Eerste Divisie

PSV II 17 : 45 Almere City
Ajax II 20 : 00 Telstar

Nicaragua – Primera Division

Real Estelí 23 : 00 Diriangén

Palestine – West Bank Premier League

Shabab Alsamu 13 : 00 Shabab Al Khaleel
Markez Balata 13 : 00 Thaqafi Tulkarem
Jabal Al Mukaber 13 : 00 Ahli Al-Khalil

Portugal – Primeira Liga

Santa Clara 20 : 15 Vitoria Guimaraes

Portugal – Segunda Liga

Estoril 17 : 00 Porto II

Qatar – Second Division

Al Bidda 14 : 30 Lusail City

Romania – Liga I

UTA Arad 15 : 30 Astra
FCSB 18 : 30 Sepsi

Rwanda – National Soccer League

AS Kigali PSTP Muhanga
Marines PSTP Bugesera
Sunrise PSTP Etincelles
APR PSTP Rutsiro
Kiyovu Sports PSTP Musanze

Saudi Arabia – Pro League

Al Batin 12 : 10 Al Nassr
Al Quadisiya 14 : 30 Al Hilal
Al Taawon 14 : 55 Al Shabab
Al Ittihad 16 : 50 Al Raed

Scotland – FA Cup

Wick Academy 19 : 30 Musselburgh Athletic
Formartine United 19 : 45 Turriff United

Spain – Segunda División

Mirandés 18 : 00 Albacete
Sporting Gijón 20 : 00 Leganes
Tenerife 20 : 30 Girona

Turkey – Süper Lig

Konyaspor 16 : 00 Sivasspor
Antalyaspor 16 : 00 Kayserispor

Turkey – 1. Lig

Samsunspor 13 : 00 Boluspor
Adana Demirspor 15 : 00 Tuzlaspor
Giresunspor 16 : 00 Altınordu

United Arab Emirates – Presidents Cup

Al Dhafra 12 : 50 Sharjah
Bani Yas 15 : 45 Al Wasl

Uruguay – Primera División

Nacional PSTP Wanderers

Uruguay – Campeonato Femenino

Defensor Sporting 00 : 00 Peñarol