18 December 2020

0
183

England – Championship

Preston North End 20 : 00 Bristol City

Germany – Bundesliga

Union Berlin 19 : 30 Borussia Dortmund

Netherlands – Eredivisie

PEC Zwolle 19 : 00 Emmen

South America – CONMEBOL Libertadores

Nacional 00 : 30 River Plate

Spain – La Liga

Athletic Club 20 : 00 Huesca

Africa – Africa U20 Cup of Nations Qualification

Algeria U20 14 : 00 Morocco U20
Egypt U20 14 : 00 Tunisia U20

Algeria – Ligue 1

CA Bordj Bou Arreridj Relizane
ES Sétif NC Magra
MC Oran WA Tlemcen

Australia – Victoria NPL Youth League

Hume City U20 CANC Oakleigh Cannons U20
Avondale Heights U20 CANC Heidelberg United U20
St. Albans Saints U20 CANC Altona Magic U20
Dandenong City U20 CANC Port Melbourne U20
Eastern Lions U20 CANC Melbourne Knights U20
Dandenong Thunder U20 CANC Green Gully U20
Bentleigh Greens U20 CANC South Melbourne U20

Azerbaijan – Birinci Dasta

Kapaz Sumqayıt II
Keşlə II Qaradağ Lökbatan
Qarabağ II Turan
MOIK Neftçi II
Zaqatala Sabah II

Belgium – First Division A

Sporting Charleroi 19 : 45 Anderlecht

Belgium – First Division B

Club Brugge II 19 : 00 Lommel

Belgium – Super League

Anderlecht 19 : 00 Zulte-Waregem
Ladies Genk 19 : 30 Club Brugge

Bolivia – Primera División

Jorge Wilstermann 23 : 30 Real Potosí

Brazil – Serie B

CRB 00 : 30 Paraná
Oeste 19 : 00 Vitória
Juventude 21 : 00 CSA

Brazil – Copa do Nordeste U20

1st ranked Group C 18 : 00 2nd ranked Group D
1st ranked Group D 22 : 00 2nd ranked Group C

Bulgaria – First League

CSKA Sofia 16 : 00 Levski Sofia

Burkina Faso – 1ère Division

Police 16 : 00 Vitesse

Burundi – Ligue A

Muzinga 11 : 30 Kayanza United
Flambeau du Centre 13 : 00 Dynamik
Bujumbura City 14 : 00 Le Messager Ngozi

Chile – Primera B

Cobreloa 13 : 00 Puerto Montt
Santiago Morning 13 : 30 Melipilla
San Marcos 17 : 00 Unión San Felipe
Deportes Temuco 21 : 00 Rangers

Chile – Segunda División

Colchagua 21 : 00 Independiente

Colombia – Primera A

Millonarios 00 : 40 Once Caldas

Cyprus – 1. Division

Karmiotissa 16 : 00 Omonia Nicosia
Anorthosis 18 : 00 Pafos

Cyprus – 2. Division

Onisilos 16 : 00 Ayia Napa

Czech Republic – Czech Liga

Baník Ostrava 17 : 00 Sigma Olomouc

Denmark – 1st Division

Hobro 17 : 00 Kolding IF
FC Helsingør 18 : 00 Viborg
Skive 18 : 00 Silkeborg

Djibouti – Division 1

Gendarmerie 12 : 00 Port
Hayabley 14 : 00 Barwaqo / CCO
Dikhil 16 : 00 GR / SIAF

Egypt – Premier League

Misr Lel Makasa 12 : 30 ENPPI
Al Ittihad 15 : 00 Smouha
Ghazl El Mehalla 17 : 30 Al Ahly

England – League One

Hull City 17 : 30 Portsmouth

England – Counties Leagues

West Essex 19 : 45 Sawbridgeworth Town

England – Premier League 2 Division One

Chelsea U23 12 : 00 Manchester United U23
Arsenal U23 19 : 00 Leicester City U23
Brighton U23 19 : 00 Everton U23

England – Premier League 2 Division Two

Reading U23 13 : 00 Sunderland U23
Aston Villa U23 14 : 00 Middlesbrough U23

England – Professional Development League

Birmingham City U23 13 : 00 Sheffield United U23

England – FA Youth Cup

Wolves U18 19 : 00 Norwich City U18

England – U18 Professional Development League

Colchester United U18 15 : 00 Cardiff City U18

England – Youth Alliance

Walsall U18 12 : 00 Carlisle United U18
Burton Albion U18 13 : 00 Huddersfield Town U18

Ethiopia – Premier League

Awassa Kenema 07 : 00 Sebeta Kenema
Dire Dawa Kenema 12 : 00 Kedus Giorgis

France – Ligue 2

Ajaccio 19 : 00 Nancy
Auxerre 19 : 00 Pau
Chambly 19 : 00 Guingamp
Dunkerque 19 : 00 Caen
Rodez 19 : 00 Châteauroux
Sochaux 19 : 00 Grenoble Foot 38
Troyes 19 : 00 Niort
Valenciennes 19 : 00 Amiens SC

France – National 1

Annecy 17 : 30 Bastia
Bastia-Borgo 17 : 30 Laval
Orléans 17 : 30 Sète
Quevilly-Rouen 17 : 30 Red Star
Créteil 17 : 30 Concarneau
Cholet 17 : 30 Boulogne
Lyon Duchère 17 : 30 Le Mans
Stade Briochin 17 : 30 Bourg-en-Bresse
Avranches 17 : 30 Villefranche

Georgia – Play-offs 1/2

Torpedo Kutaisi Gagra
Samgurali Chikhura

Germany – 2. Bundesliga

Bochum 17 : 30 Heidenheim
Jahn Regensburg 17 : 30 Hannover 96

Germany – 3. Liga

1860 München 18 : 00 Wehen Wiesbaden

Germany – Regionalliga

Drochtersen / Assel PSTP Holstein Kiel II
Hannover 96 II PSTP Havelse

Germany – Oberliga

Hamburg

Bramfelder SV PSTP Victoria Hamburg
Curslack-Neuengamme PSTP Union Tornesch
Hamm United PSTP Osdorf
Hamburger SV III PSTP Concordia

Niederrhein

SSVg Velbert PSTP Sterkrade-Nord

Nordost-Nord

Hertha Zehlendorf PSTP Staaken
Neustrelitz PSTP Torgelower SV Greif

Nordost-Süd

International Leipzig PSTP Eilenburg

Germany – Frauen Bundesliga

Meppen 18 : 15 MSV Duisburg

Ghana – Premier League

Bechem United 15 : 00 Karela
Legon Cities 18 : 00 Ebusua Dwarfs

Gibraltar – Premier Division

Europa 19 : 00 Glacis United

Hungary – NB I

Fehérvár 19 : 00 Kisvárda

India – Indian Super League

NorthEast United 14 : 00 Jamshedpur

Iran – Persian Gulf Pro League

Zob Ahan 11 : 30 Esteghlal
Gol Gohar 11 : 30 Shahr Khodrou
Saipa 11 : 30 Machine Sazi
Tractor 11 : 45 Paykan
Naft Masjed Soleyman 11 : 45 Foolad
Persepolis PSTP Sepahan

Israel – Liga Leumit

Hapoel Umm al-Fahm 13 : 00 Hapoel Nof HaGalil
Beitar Tel Aviv Bat Yam 13 : 00 Hapoel Petah Tikva
Hapoel Afula 13 : 00 Hapoel Kfar Shalem
Hapoel Rishon LeZion 13 : 00 Kafr Qasim
Hapoel Jerusalem 13 : 00 Sektzia Nes Tziona

Israel – Liga Alef

North A

Hapoel Herzliya Ihud Bnei Mejdel Krum
Tira Ironi Tiberias
Maccabi Ironi Tamra Hapoel Bnei Fureidis

North B

Haifa Robi Shapira Ironi Baka El Garbiya
Hapoel Migdal HaEmek Maccabi Bnei Raina

South A

Ironi Or Yehuda Hapoel Azor
Agudat Sport Ashdod Dimona

South B

Hapoel Bik’at HaYarden Hapoel Ashkelon
Ironi Kuseife Maccabi Kabilio Jaffa

Israel – Liga Bet

North A

Maccabi Ironi Yafia Hapoel Ironi Safed
Bnei HaGolan VeHaGalil Beitar Nahariya

North B

Hapoel Ihud Bnei Jatt Beitar Haifa
Hapoel Ramot Menashe Hapoel Tirat HaCarmel
Hapoel Beit Shean Ahi Bir al-Maksur
MS Tirat HaCarmel Maccabi Ahi Iksal

South A

Hapoel Kiryat Ono Hapoel Qalansawe
Roei Heshbon Tel Aviv Beitar Kfar Saba
Hapoel Hod HaSharon Beitar Ramat Gan
Shimshon Tel Aviv Hapoel Pardesya Noam

South B

Maccabi Ironi Sderot Arad
Maccabi Kiryat Malachi Hapoel Merhavim
Tzeirey Rahat Beitar Ir Ma’ale Adumim
Hapoel Yeruham MS Jerusalem
MS Be’er Sheva Shikun HaMizrah

Italy – Serie B

Virtus Entella 18 : 00 Pordenone
Frosinone 20 : 00 Salernitana

Jordan – League

Al Ramtha 14 : 00 Aqaba
Al Wihdat 16 : 30 Shabab Al Ordon

Kenya – FKF Premier League

Mathare United 10 : 00 Western Stima
Tusker 12 : 00 Vihiga United
Bandari 12 : 00 KCB
Zoo Kericho 12 : 00 Leopards
Wazito 12 : 00 Ulinzi Stars

Kuwait – Premier League

Burgan 13 : 00 Al Salmiyah
Al Nasar 15 : 30 Al Jahra

Malta – Premier League

Lija Athletic 16 : 00 Valletta
Tarxien Rainbows 20 : 15 Sliema Wanderers

Morocco – Botola 2

Stade Marocain 14 : 00 Khouribga
Tihad Casablanca 14 : 00 Chabab Ben Guerir

Netherlands – Eerste Divisie

Den Bosch 17 : 45 Eindhoven
NAC Breda 17 : 45 Volendam
MVV 20 : 00 Dordrecht
AZ II 20 : 00 Helmond Sport

Northern Ireland – Premiership

Carrick Rangers 19 : 30 Crusaders

Palestine – West Bank Premier League

Markez Balata 13 : 00 Thaqafi Tulkarem
Tubas 16 : 00 Shabab Al Am’ari

Palestine – West Bank 1st Division

Shabab Al-Obaideya 13 : 00 Markaz Jenin
Silwan 14 : 00 Al-Arabi Beit Safafa
Shabab Beit Fajjar 16 : 00 Al-Karmil

Poland – Ekstraklasa

Wisła Płock 17 : 00 Podbeskidzie
Legia Warszawa 19 : 30 Stal Mielec

Portugal – Primeira Liga

Portimonense 20 : 30 Famalicão

Portugal – Liga Revelação U23

Benfica U23 11 : 00 Estoril U23

Qatar – Emir Cup

Al Sadd 15 : 00 Al Arabi

Romania – Liga I

Universitatea Craiova 18 : 30 FCSB

Russia – Premier League

Tambov 15 : 00 Ural

Rwanda – National Soccer League

Rutsiro PSTP Marines
APR PSTP AS Kigali
Etincelles PSTP Kiyovu Sports

Saudi Arabia – Division 2

Al Safa 11 : 55 Al Akhdoud
Al Qaisoma 12 : 15 Bisha
Al-Sadd 12 : 15 Al Zulfi
Al Arabi 12 : 20 Kumait
Al-Lewaa 12 : 25 Al Jandal
Al Hjazz 12 : 30 Al Ansar
Al Entesar 12 : 45 Al Taqdom

Saudi Arabia – Youth League

Al Ittifaq U19 11 : 55 Ohod U19
Al-Feiha U19 12 : 15 Al Nassr U19
Al Ahli U19 12 : 45 Al Hilal U19
Al Wahda U19 12 : 45 Al Ittihad U19

Serbia – Cup

Rad Beograd 12 : 30 Crvena Zvezda

South Africa – PSL

Maritzburg United 18 : 00 Stellenbosch

Spain – Segunda División

Ponferradina 18 : 00 Real Oviedo

Spain – Autonómicas

Canarias – Gran Canaria

Teror 20 : 30 Valsequillo
Tablero 21 : 00 SD San Isidro Gáldar
Estrella 21 : 00 Becerril Guía
Doramas 21 : 00 Valleseco
Balos 21 : 00 Castillo
Arguineguín 21 : 00 Maspalomas
RC Victoria 21 : 00 Goleta
Ingenio 21 : 00 Agaete

Canarias – La Palma

La Rosa 20 : 00 Los Llanos
Unión Breñas 20 : 30 El Cano

Canarias – Tenerife

Orotava 21 : 00 Zamorano Esperanza
Arguijón 21 : 00 Florida
Marino II 21 : 00 San Miguel
Atlético San Juan 21 : 00 Real Unión de Tenerife
I’Gara 21 : 00 Águilas Atlético
CD San Andrés 21 : 00 Tenerife III

Spain – Liga Nacional Juvenil

Acodetti U19 II 20 : 30 RC Victoria U19 II
Unión Pedro Hidalgo U19 20 : 30 Guía U19
Atlético GC U19 21 : 00 Doramas U19
Las Palmas U19 II 21 : 00 Guiniguada U19
Villa Santa Brígida U19 21 : 00 Maspalomas U19 II

Switzerland – Challenge League

Chiasso 18 : 00 Kriens
Stade Lausanne-Ouchy 18 : 00 Neuchâtel Xamax
FC Schaffhausen 19 : 00 Grasshopper
Winterthur 19 : 00 Wil

Syria – Premier League

Al Jaish 12 : 00 Wathba
Al Ittihad 12 : 00 Foutoua
Hottin 12 : 00 Al Sahel
Al Karama 12 : 00 Horriya
Jabala 12 : 00 Tishreen
Al Taliya 12 : 00 Al Wahda
Al-Horgelah 12 : 00 Al Shorta

Tahiti – Ligue 1

Arue 06 : 00 Manu Ura

Tanzania – Ligi kuu Bara

Mwadui 11 : 00 Polisi Tanzania
Biashara United 13 : 00 Mbeya City
Kagera Sugar 13 : 00 Coastal Union
Azam 16 : 00 Ruvu Shooting

Thailand – Thai League 1

Ratchaburi 10 : 00 BG Pathum United
Prachuap 11 : 00 Buriram United
Sukhothai 11 : 30 Chonburi

Tunisia – Ligue 1

Soliman 13 : 00 Etoile du Sahel

Turkey – Süper Lig

Fatih Karagümrük 16 : 00 Galatasaray

Uganda – Premier League

KCCA 13 : 00 URA
Wakiso Giants 13 : 00 Bright Stars

United Arab Emirates – Arabian Gulf League

Kalba 14 : 00 Al Wahda
Fujairah 14 : 00 Shabab Al Ahli
Ajman 17 : 00 Khorfakkan
Al Nasr 17 : 00 Al Ain

United Arab Emirates – Division 1

Dibba Al Fujairah 12 : 40 Al Taawon
Al Bataeh 12 : 45 Masafi

United Arab Emirates – Youth League

Al Arabi U19 12 : 45 Al Rams U19

Wales – Premier League

Caernarfon Town 19 : 45 Newtown